17 Marca 2022

Podsumowanie sezonu 2021 ŚRZKol

Podsumowanie sezonu 2021 ŚRZKol
W Wojewódzkim Domu Kultury w Restauracji Marmurowa w dniu 28 marca 2022 odbyło się Podsumowanie Sezonu 2021 Świętokrzyskiego Regionalnego Związku Kolarskiego.
 
Swoim udziałem spotkanie zaszczyciła Pani Wiceminister Sportu i Turystyki Anna Krupka. Wraz z Prezesem Związku Andrzejem Dominem wręczali wyróżnienia dla najlepszych zawodników z naszego województwa w 2021 roku. Podsumowanie poprowadził redaktor Włodzimierz Rezner.
 

Mimo trudnej sytuacji cieszą rezultaty uzyskiwane przez naszych zawodników na imprezach rangi mistrzowskiej. Dlatego to właśnie oni oraz ich trenerzy zostali szczególnie uhonorowani (w kolejności alfabetycznej):

Banasiński Waldemar – Browar Fortuna (masters 65-69lat) – 1miejsce Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym

Kaczmarczyk Gabriela - Świętokrzyska Fundacja Sportu (młodziczka), Szkółka Kolarska Vento Bike Daleszyce (klasa 8) - 1miejsce Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików – wyścig szosowy ze startu wspólnego, 2miejsce Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików – jazda indywidualna na czas, 3miejsce Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików – jazda dwójkami na czas, 1miejsce Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików – wyścig punktowy, 2 miejsce Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików – 1km ze startu zatrzymanego, 3miejsce Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików – 250m ze startu zatrzymanego, 1miejsce Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich – wyścig szosowy ze startu wspólnego, 1miejsce Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich – 250m ze startu lotnego, 1miejsce Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich – scratch, 1miejsce Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich – wyścig punktowy, 3miejsce Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich – wyścig eliminacyjny

Kaczmarczyk Julia - Szkółka Kolarska Vento Bike Daleszyce (klasa 4) - 1miejsce Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich – 250m ze startu lotnego, 2miejsce Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich – scratch, 2miejsce Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich – wyścig punktowy, 3miejsce Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich – wyścig eliminacyjny

Kusal Longin – Skarżyskie Towarzystwo Cyklistów (masters 70-75lat) – 3miejsce Mistrzostwa Polski w jeździe dwójkami na czas

Kuśmierz Marcelina - Świętokrzyska Fundacja Sportu (młodziczka), Szkółka Kolarska Vento Bike Daleszyce (klasa 7) - 3miejsce Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików – wyścig szosowy ze startu wspólnego, 3miejsce Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików – jazda dwójkami na czas

Kwiatek Kacper - DEK Meble Cyclo-Korona Kielce (junior młodszy), Szkółka Kolarska Vento Bike Daleszyce/ Świętokrzyska Fundacja Sportu (klasa 8) – 3 miejsce Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - sprint,

Olejarczyk Viktoria - Świętokrzyska Fundacja Sportu (młodziczka), Szkółka Kolarska Vento Bike Daleszyce (klasa 7) - 3miejsce Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich – scratch, 3miejsce Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich – wyścig punktowy

Samecka Anna - Szkółka Kolarska Vento Bike Daleszyce (klasa 8) - 1miejsce Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich – wyścig eliminacyjny, 2miejsce Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich – 250m ze startu lotnego, 2miejsce Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich – scratch, 2miejsce Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich – wyścig punktowy

Baćkowski Jan – trener - Szkółka Kolarska Vento Bike Team Daleszyce

Baćkowski Krzysztof – trener -Dek Meble Cyclo Korona Kielce / Świętokrzyska Fundacja Sportu

Kwaśniewski Ryszard – trener -  Dek Meble Cyclo Korona Kielce

 

Podczas podsumowania sezonu 2021 opowiedziano o kilku dużych zmianach, a tak naprawdę nowościach w naszym Województwie.

Przede wszystkim 6 sierpnia 2022 Związek będzie organizować Mistrzostwa Polski w PUMPTRACK w Skarżysku-Kamiennej z tego miejsca wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy. Obecnie posiadamy najdłuższy i najlepszy tor w Polsce, cieszymy się iż Mistrzostwa Polski pozwolą nam wypromować to miejsce w Polsce. PumpTrack jest coraz bardziej popularne wśród dzieci i młodzieży i jest dobrym wprowadzeniem do pozostałych konkurencji kolarskich.

 

Trenerzy z naszego Województwa zostali również docenieni przez Polski Związek Kolarski zostając trenerami kadr narodowych:

Tomasz Brożyna – trener kadry szosowej męskiej młodzieżowej oraz elity, jest to podwójnie ważne ponieważ w tym roku start Tour de Pologne rozpoczyna się w Kielcach, i na tym wyścigu reprezentacją pokieruje nasz olimpijczyk

Jacek Morajko – trener kadry szosowej juniorów

Marcin Oskiera – trener kadry juniorskiej, młodzieżowej oraz elity w nowej dyscyplinie olimpijskiej BMX FREESTYLE.

Przemysław Gierczak – z województwa łódzkiego ale współpracujący z nami, trener kadry MTB (kolarstwo górskie) juniorskiej, młodzieżowej oraz elity, a także trener kadry juniorskiej, młodzieżowej oraz elity w kolarstwie przełajowym.

 

Związek ma nadzieje, również na kontynuacje działań poprzedniego zarządu z prezesem Dawidem Soburą dotyczących organizacji Świętokrzyskiej Ligi Szkółek Kolarskich w tym roku. Niestety przez pandemię te działania zostały zawieszone, a cieszyły się dużą popularnością i uznaniem w całym kraju. Obecnie trwają starania  o dofinansowanie tego projektu, który jest bardzo ważny dla rozwoju naszej dyscypliny w Województwie. Doskonałym tego przykładem jest to, że uczestnicy zawodów Świętokrzyskiej Ligi Szkółek Kolarskich są następnie głównymi zawodnikami klubów z naszego regionu odnosząc sukcesy w zawodach krajowych jak i międzynarodowych. Kilkoro z nich jest uczniami Szkół Mistrzostwa Sportowego, a także byli już powoływani do reprezentacji narodowej.

Dokonano również reorganizacji szkółek kolarskich dzięki czemu powstaną szkółki kolarskie w nowych miejscach m.in. takich jak  Jędrzejów. Z tego miejsca chcemy serdecznie podziękować Panu Burmistrzowi za wsparcie. Oprócz siedziby szkółki chcemy aby było to nowe miejsce na mapie wyścigów Szkółek Kolarskich.

Planowane jest, jeśli uda się pozyskać sponsorów kilka pikników kolarskich z zawodami dla najmłodszych pod nazwą „pikniki RoweLove” , chcemy zachęcać dzieci i młodzież do uprawiania sportu w tym kolarstwa. Szczególnie w tym trudnym czasie popandemicznym to bardzo ważne, żeby wyciągnąć młodzież z domów i umożliwić im spędzanie wolnego czasu aktywnie i zdrowo.

 

Opowiedziano także o dwóch dużych nowych projektach, które powstały w naszym województwie.

Prezes naszego okręgu Andrzej Domin, Wiceprezes Konrad Ulanicki oraz trener kadry Przemek Gierczak stworzyli w Województwie Świętokrzyskim grupę zawodową w kolarstwie górskim zarejestrowaną w Międzynarodowej Uni Kolarskiej UCI pod nazwą „Świętokrzyskie Cycling Academy”. Grupa ta będzie startować na Pucharach Świata, wyścigach międzynarodowych oraz polskich w kolarstwie górskim, szosowym oraz przełajowym promując nasze województwo na każdej z tych aren. Zawodnicy tworzący tą grupę to multi-medaliści Mistrzostw Polski.
Skład grupy:
Marta Turoboś
Julia Zięba
Kinga Żur
Krzysztof Domin
Mateusz Nieboras
Przemysław Gierczak -trener Grupy, Trener Reprezentacji Polski oraz wieloletni zawodnik MTB
Menadżerami grupy są Andrzej Domin i Konrad Ulanicki

 

Drugi projekt równie ważny gdyż staliśmy się prekursorem w skali całego kraju. Z inicjatywy  Pani Wiceminister Sportu i Turystyki Anny Krupki, Prezes Andrzej Domin stworzył pierwszy w Polsce licencjonowany klub kolarski BMX FREESTYLE, w nowej dyscyplinie olimpijskiej pod nazwą „Świętokrzyskie Cycling Academy BMX”. Zawodnicy tego klubu są pierwszymi zawodnikami z licencją Polskiego Związku Kolarskiego. Są jednymi z najlepszych w Polsce w tej odmianie kolarstwa, udowodniali to niejednokrotnie na zawodach komercyjnych uzyskując tam czołowe miejsca. Dzięki temu będą podstawą Reprezentacji Polski, która właśnie powstaje.Dodamy, że zawodnicy są już po pierwszym zgrupowaniu klubowym, które odbyło się na jednym z największych parków rowerowych w Europie Area 51 w Eindhoven w Holandii.
Skład grupy:
Filip Skowron
Kacper Delegiewicz
Maciek Dąbek
Maks Kowalczyk
Patryk Teul
Marcin Oskiera - trener i zawodnik
Menadżerem grupy jest Luiza Hlubocka, wieloletnia organizatorka największego w tej części Europy festiwalu BMX Freestyle – Baltic Games oraz organizatorka Pucharu Świata w bmx freestyle w 2018 roku w Gdańsku.

Przy tej okazji są plany stworzenia pilotażowego Programu na całą Polskę „Akademii BMX FREESTYLE” którego kręgosłupem będą właśnie nasi zawodnicy przekazując swoją wiedzę młodym adapetom, którzy zaczynają trenować tą dyscyplinę nawet od 6 roku życia.

 

 

Złożono podziękowania dwóm grupom propagującym kolarstwo amatorskie: Kieleckie Towarzystwo Cyklistów 1895 i Domin Sport. Bardzo Wam dziękujemy, że osoby amatorsko uprawiające kolarstwo mają też swoje miejsce na mapie naszego województwa. Mogą się spotykać, razem trenować, wymieniać doświadczeniami, udzielać sobie wskazówek oraz zdrowo rywalizować.

 

Podziękowano także osobom i instytucją bez których sport w Świętokrzyskim nie byłby wstanie istnieć:

Pani Minister Annie Krupce, za wspieranie i pomoc w wdrożeniu nowych pomysłów i projektów kolarskich w naszym regionie

Panu Marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu za pomoc i wsparcie sportu kolarskiego w województwie świętokrzyskim

Panu Prezydentowi Bogdanowi Wencie  za pomoc i wsparcie przede wszystkim głównego klubu młodzieżowego w regionie Cyclo-Korona

Panu Burmistrzowi Grzegorzowi Dziubkowi za wsparcie stowarzyszenia Domin Sport oraz stworzeniu warunków do powstania dwóch nowych projektów.

 

Na koniec  podziękowano wszystkim zawodnikom, trenerom, rodzicom i opiekunom, działaczom, władzom samorządowym, sponsorom, mediom i wszystkim którym sport kolarski jest bliski za wspierania i rozwój kolarstwa w naszym województwie. Jednocześnie złożono życzenia zdobywania w przyszłym roku jeszcze większej ilości czołowych miejsc i medali zdobytych przez naszych zawodników na arenach krajowych oraz międzynarodowych.

 

Galeria zdjęć